بعد از این همه دوری از وبلاگ، دوباره برگشتم. توضیح کوتاه این که منظور از دوشنبه شب، 9 اسفند امسال است. مطلبِ خوبی شده و حیف که چاپ نشد.

قصه ما و یخچال‌های قطبی!

ساعت 10 و نیم است و برنامه نود در همان لحظات ابتدایی، با قطعی صدا شروع می‌شود. قطعی صدا که نوید مشکلات فنی عجیب و غریبی در ادامه برنامه می‌دهد. عادل فردوسی‌پور برنامه را با تبریک به اصغر فرهادی شروع می‌کند. تبریکی که برخلاف رویه معمول تلویزیون در روزهای گذشته، مفصل است و بیش از آن که به نقش سیاست در جایزه اسکار فرهادی بپردازد، به تبریک گفتن به مردم و عوامل فیلم می‌گذرد.

برنامه به روال عادی برمی‌گردد اما وقتی قرار است آنالیز داوری‌ها پخش شود، ناگهان «صفحه آبی مرگ» ظاهر می‌شود! صفحه آبی مرگ، نام صفحه مشهوری‌ست که روی ویندوزهای قدیمی شایع بود و نشان از مشکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری داشت.

مشکل حل می‌شود ولی در شروع گفت‌وگو با کارشناسان داوری، مشکل بعدی به وجود می‌آید. این بار برنامه به کلی قطع می‌شود و تصاویر یخچال‌های قطبی روی آنتن می‌رود! تا دقایقی طولانی جز یخچال‌های قطبی و یک زیرنویسِ «با عرض پوزش از بینندگان محترم. ادامه برنامه نود تا لحظاتی دیگر...» چیزی دیگر دیده نمی‌شود. زیرنویسی که احتمالاً تمام تلاشی است که تلویزیون می‌تواند انجام دهد تا در زمان قطع پخش پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون، مخاطبان بیکار نمانند! طبق معمول تصاویر قطبی دستمایه شوخی‌های جالبی در شبکه‌های اجتماعی شده ولی همچنان از تصویر خبری نیست. 29 دقیقه تمام، برنامه قطع است و عادل در بازگشت دوباره با کنایه‌ای بامزه به برنامه هفته قبل، می‌گوید: «هفته پیش برق رفت، این هفته میزِ صدای برنامه دچار مشکل شد. می‌گن برنامه زنده‌س دیگه عمدی نبوده شمام بگید پیش اومده، کی به کیه!»

دقایقی بعد، ویدیوی تبریک فردوسی‌پور به اصغر فرهادی از روی کانال تلگرام برنامه حذف شد و حتی در گزارش تفصیلی برنامه که پس از پایان برنامه در سایت 90 منتشر شد، هم نیامد.

خواب زمستانی جواد!

ساعت 11 و 35 دقیقه دوشنبه شب است و 5 دقیقه از بازی مهم «لسترسیتی» و «لیورپول» گذشته ولی از گزارشگر بازی که قرار بود جواد خیابانی باشد خبری نیست. شبکه ورزش بازی را روی آنتن برده ولی از بلندگوهای تلویزیون، به جای صدای گزارشگر، صدای موسیقی روحبخشِ «گزارشگر نداریم» می‌آید! بازی که به دقیقه 6 رسید «محمدرضا علیپور» مجری برنامه «آن سوی نیمکت» شبکه ورزش که ظاهراً از آن حوالی رد می‌شده، می‌آید روی آنتن و گزارش بازی را شروع می‌کند.

بالأخره دقیقه 11 بازی و بعد از کرنر «لیورپول»، علیپور گفت: «اجازه بدید که سلام عرض کنم خدمت استاد ارجمندم جناب آقای خیابانی عزیز و ادامه گزارش این دیدار رو با صدای جذاب ایشون خواهیم داشت.» در این لحظه جواد خیابانی وارد می‌شود: «من باید راستشو بگم دیگه... توی ماشین به خدا خوابم برده بود... دوستان اومدن دیگه بیدار کردن... ببخشید خیلی معذرت می‌خوام!»

اما بعد از مسابقه، جواد خیابانی در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: «راستش نمی دانم چرا این قدر از این که راستش را گفتم و عذر خواستم، دارم مؤاخذه می‌شوم؟ خیلی سخت بود روی آنتن به دروغ بگویم مثلاً تصادف کردم و همه هم برایم دل بسوزانند که بنده خدا تصادف کرده اما خودش را رسانده است؟! من دقایقی دیر رسیدم و از این بابت عذر می‌خواهم. می‌شد هیچ حرفی نزنم، می‌شد بگویم تصادف کردم، می‌شد هم راستش را بگویم. انتخاب من این بود که راستش را بگویم و خوشحالم که روی آنتن با مردم صادق بودم.» اما چرا جواد خیابانی که چند ساعت قبل، در شبکه 3 اجرا داشت، خواب ماند؟ «راستش قبلش در شبکه سه برای بازی استقلال اجرا داشتم و بعد هم که بازی لیورپول با من بود. گفتم بین دو تا بازی بروم در ماشین یک خرده در اینترنت درباره دو تیم اطلاعات تکمیلی بگیرم. داشتم اخبارشان را می خواندم که چشمانم سنگین شد!»

برنامه‌های ورزشی دیشب تلویزیون، عجیب‌ترین اتفاقاتی را که می‌توانست بیفتد، در خود داشتند. شبی که شاید تا مدت‌ها به یاد بماند.