سپیده‌دم

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۳ ثبت شده است

گلوله‌های کاغذی

نگارش داستان کوتاه پیشِ رو برای ششمین جشنواره‌ی داستان انقلاب شروع شد ولی با پایان یافتن مهلت ارسال آثار، تمام نشد! همان‌طور که از نام جشنواره پیداست، موضوع این داستان انقلاب اسلامی است؛ موضوعی که به اعتقاد بنده در عرصه‌ی ادبیات بسیار مظلوم و مهجور است. البته شاید این هم از میراث نسل گذشته باشد و وظیفه‌ی ما، تصحیح آن.

به هر ترتیب می‌توانید این داستان کوتاه 1350 کلمه‌ای را در ادامه‌ی مطلب بخوانید.

هنوز استاد نیامده بود. جعفر وارد کلاس شد و با چند نفر سلام و علیک کرد. کنار یکی‌شان نشست. وقتی با «چه خبر؟» مسلم مواجه شد، کتاب «مقاومت مصالح» را تحویلش داد:
- 56 رو بیار. از «تنش» سؤال دارم.
دوستش کتاب را باز کرد و به صفحه‌ی موعود رفت. بین صفحات 56 و 57 کاغذی به اندازه‌ی کف دست گذاشته شده بود... .

ادامه مطلب...
۲۸ تیر ۹۳ ، ۲۳:۵۶ ۷ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مصطفی قاسمیان

مردان مبارز معدن

همه‌ی اتفاقات در یک «معدن» می‌افتد؛ یک معدن «طلا». دو مرد با هم کار می‌کنند. آنها با همکاری یکدیگر و حمایت اهالی معدن، قدرت را از «رییس» معدن می‌گیرند و یکی‌شان رییس معدن می‌شود.

داستان کوتاه مناسبتی «مردان مبارز معدن» را در ادامه مطلب بخوانید.

ادامه مطلب...
۱۶ تیر ۹۳ ، ۱۶:۵۲ ۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مصطفی قاسمیان

چگونه سانسور کنیم؟ / این قیچی‌های تیز

با اتمام امتحانات پایان ترم، به امید خدا زودتر به‌روز می‌کنم. از زمان نگارش یادداشت حاضر، خیلی گذشته اما چون وابسته به زمان نیست، برای انتشار مناسب است. هرچند دوست داشتم بعد از اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (اینجا) مبنی بر اینکه «مردم ایران امروز آگاه شده‌اند و عقل خود را دست جعبه‌ای که سانسور می‌کند نمی‌دهند»، در رسانه‌ای چاپ شود که به دلایلی این اتفاق نیفتاد. لاجرم در یک نشریه‌ی دانشجویی (همانی که قبلی‌ها را منتشر کرده بود) چاپ شد. نوشته‌ی پیش رو، با نوشته‌های قبلی و احیاناً بعدی، متفاوت است چون با توجه به تحقیقی که برای نوشتنش انجام داده‌ام، می‌توانم به جرأت آن را به عنوان نوشته‌ای تحقیقی-پژوهشی قلمداد کنم.

نیاز جوامع به انتقال اخبار و اطلاعات، موجب پیدایش نخستین رسانه‌ها شد. این نیاز که تا به امروز هم پابرجاست، باعث شده تا اولین و مهم‌ترین وظیفه‌ی هر رسانه، خبررسانی باشد. حال این سؤال پیش می‌آید که کدام خبرها باید انتشار یابند؟ بنابر ابتدایی‌ترین اصول خبرنویسی مطبوعات، هر خبر باید واجد حداقل یکی از 7 ارزش خبری باشد تا برای انتشار، مناسب باشد. اما آیا هر رسانه‌ای، هر خبری را منتشر می‌کند؟ پاسخ به این سؤال قطعاً منفی است. اما برای فهم چرایی آن... .

باقی را ادامه مطلب بخوانید.

این قیچی‌های تیز

ادامه مطلب...
۰۵ تیر ۹۳ ، ۱۱:۴۴ ۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مصطفی قاسمیان