سپیده‌دم

۲ مطلب در آذر ۱۳۹۵ ثبت شده است

بسیج دانشجویی مؤذن جامعه نیست

6 سال است که دانشجو هستم و تقریباً همه‌ی 6 سال را عضو بسیج دانشجویی بوده‌ام. تقریباً هیچوقت هم کار اجرایی نکرده‌ام و همه‌اش توی نشریه بوده‌ام، از روز اول.

الان خواندم که سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته: «طی یک دهه‌ی گذشته میران مصرف مواد مخدر صنعتی از ۳ درصد به ۲۵ درصد رسیده» (اینجا) یعنی بیشتر از 8 برابر. به عنوان یک بسیجی فعال سابق و غیرفعال کنونی، شهادت می‌دهم هیچوقتِ هیچوقت، «مبارزه‌ی فرهنگی با مواد مخدر» از اولویت‌های بسیج دانشجویی، آن هم لااقل در دانشگاه فردوسی نبوده. حتی می‌توانم پا را فراتر بگذارم و بگویم نه‌تنها اولویت نبوده، بلکه کلاً مهم نبوده. در عوض تا دلتان بخواهد، برایشان «فتنه»، «غرب‌شناسی» و این طور چیزها مهم است.

چیزی نمی‌شود گفت، تنها می‌توان تأسف خورد. اما نکته‌ای را نباید فراموش کنیم. این که انرژی دانشجوها به عنوان مؤذن جامعه، صرف مباحث فرعی می‌شود، همه‌اش تقصیر خودشان نیست. بخشی از تقصیر، مربوط به رهبران فکری دانشجوهای بسیجی است که آن‌ها را به مباحث بی‌خود و تاریخ مصرف گذشته جلب می‌کنند و آن‌ها را از وظیفه‌ی «مؤذن جامعه بودن» بازمی‌دارند.

۲۲ آذر ۹۵ ، ۱۵:۴۱ ۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مصطفی قاسمیان

الان تولید روزانه نفت ایران چقده؟

امروز پرونده‌ای داشتم درباره الگوی مصرف انرژی برای گرمایش خانگی در کشورهای مختلف جهان. خیلی اذیتم کرد، از خیلی کارها ماندم تا بالأخره پرونده را رساندم. اما چیزی که جالب بود، علاوه بر اطلاعاتی که به دست آوردم، برخوردی بود که سر ناهار دیروز، با بچه‌ها داشتیم. نشسته بودیم ناهار بخوریم، یکهو یکی از اطلاعات جالبی که در تحقیق برای پرونده، به دست آورده بودم را رو کردم و همه با هم تعجب کردیم! بعد بحث کشید به تولید و صادرات نفت و گاز! در همان لحظه (مثل فیلم‌های هندی!) بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت آمد توی تلویزیون تا درباره توافق دیشب‌اش در اوپک با عربستان صحبت کرد. یک نفر چیزی پرسید، من هم 4-5 دقیقه منبر رفتم و درباره ساختار اوپک، میزان تولید نفت ایران و عربستان، سقف تولید اوپک، قیمت نفت و حتی نفت شیل صحبت کردم! آخرش یکی که خواست مرا مسخره کند پرسید: «الان تولید ایران چقده؟» من هم بلافاصله جواب دادم: «وزارت نفت میگه 3 میلیون و 900 هزار بشکه، آمار شرکت‌های نفتی و سازمان‌های بین‌المللی میگه 3 میلیون و 700 هزار بشکه»! دهانش باز ماند! خداوکیلی حال داد.

البته این را هم بگویم که همیشه نمی‌دانم تولید نفت ایران چقدر است، ولی در این چند روز که برای پرونده مطالعه می‌کردم، ناخواسته خبرهای مربوط به حوزه انرژی و مخصوصاً نفت و گاز را می‌دیدم و همان جا فهمیده بودم، وگرنه بیکار نیستم هر روز آمار بریتیش پترولیوم را چک کنم ببینم امروز می‌گوید ما چقدر تولید می‌کنیم، قیمت نفت برنت دریای شمال چقدر است، و از ذخایر جدید چه خبر؟!

۱۳ آذر ۹۵ ، ۲۰:۳۱ ۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مصطفی قاسمیان